Nordens största köpcentrum projekteras med IMPACT (2011-01-25)

se14 Emporia i Hyllie utanför Malmö blir norra Europas största köpcentrum.

Merparten av den gigantiska prefabricerade betongstommen har projekterats med hjälp av StruSofts projekteringsverktyg IMPACT.
Det handlar om norra Europas största prefabstomme – en byggnad med en yta lika stor som tjugotvå fotbollssplaner fördelat på köpcenter, bostäder och kontor.  emporia brnstens entr_500x431
Byggkonsultföretaget Prekon i Lund har konstruerat betongstommen till kontorsdelen närmast Arenan medan Tyréns i Malmö har svarat för den stora köpcenterdelen. Båda företagen ingick avtal med Strängbetong om att konstruktionsritningarna skulle göras i IMPACT.

– Jag har varit med och utvecklat IMPACT under min tid på Skanska, säger Ruben Gianolio, konstruktör på Prekon. För oss på Prekon är det självklart att fortsätta med programmet. Fördelarna är framför allt att det bidrar till en standardisering av ritningarnas utseende, att layout kan anpassas till olika tillverkare på marknaden så att de kan känna igen sig i de ritningar vi producerar. Programmet är flexibelt gentemot dem som ska tillverka utifrån ritningarna.

Andra fördelar är att all information lagras i en databas där den är lättåtkomlig. Det som ingår i elementen kan mängdas och skickas till fabriken och det som ingår i montage kan mängdas och skickas till montage.

– Man kan hålla reda på materialet på det sättet. Dessutom finns en automatik för att producera elementritningar. Liknande program finns knappast när det gäller prefabricerad betong.

Ruben Gianolio ser Emporia som ett komplicerat projekt. Kontorsdelen har spektakulära indragningar med komplicerad geometri. Många pelare, sneda pelare och balkar samt plattor i många olika former innebar stora och speciella utmaningar.

– IMPACT svarade upp till dessa fullt ut, säger han. Och allt fungerade som det skulle under produktionen på Strängbetong och vid monteringen.

Pär Ekström, uppdragsansvarig för Emporia-projektet samt ansvarig för IMPACT -gruppen på Tyréns, har arbetat med IMPACT sedan tio år tillbaka.

– Fördelarna med programmet är att man har ordning på grejerna och att allt hänger ihop, från elementritning till modell. Tidigare handlade det mycket om imatning av samma uppgifter flera gånger, nu har man informationen med sig hela tiden. Andra program är inte lika utvecklade för betongelement i industrin.

För Tyréns är Emporiaprojektet det största någonsin i prefabbetong. I snitt har tre personer jobbat med projektet under tre år och gjort 2 300 unika elementritningar som legat till grund för 5 500 element. Totalt handlar det om 73 000 kvadratmeter bjälklagselement.

– Vi måste verkligen arbeta med ett program som IMPACT i ett så här stort projekt. Det finns inte en chans att hantera det manuellt. Konstruktionsritningarna har fungerat som de ska i förhållande till tillverkaren Strängbetong.

Erland Andersson, konstruktör och konsulthandläggare på Strängbetong, har samma uppfattning.

– Vi har fått allt konstruktionsmaterial i pdf-filer så de justeringar vi velat göra har vi meddelat Prekon och Tyréns som fört in dem i IMPACT. Både produktion och montage av betongelementen har fungerat som tänkt.

Av Göran Nilsson



2002-2011 © Structural Design Software in Europe AB | StruSoft ® is registered trade mark | All rights reserved.